
Witajcie, wczoraj odwiedziła nas grupa 5latków z przedszkola nr 16 w Bydgoszczy. Tematem zajęć był zbliżający się do nas wielkimi krokami Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ( 2 maja).
Dzieci wysłuchały krótkiej legendy oraz zapoznały się z symbolami patriotycznymi naszej Ojczyzny.
Kolejnym etapem zajęć była praca plastyczna.Tym razem nasi goście wykonali piękne biało-czerwone flagi.
W czwartek 26.04. 2022 roku o godzinie 17.00 rozpoczęło się spotkanie z miłośnikiem bydgoskiej historii Krzysztofem Drozdowskim. Nasz gość jest Prezesem Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy oraz Miłośnikiem Miasta Bydgoszczy. Autor ponad 100 artykułów popularno-naukowych oraz 20 książek historycznych.
Wczoraj miała miejsce promocja jego najnowszego tytułu "Bydgoszcz. Historia w 100 przedmiotach". Autor zaprezentował 7 przedmiotów znajdujących się w książce, opowiedział uczestnikom on ich niezwykle ciekawej historii. Podzielił się z nami informacją skąd wziął się pomysł na napisanie książki.
Po części prezencyjnej nadszedł czas na aktywność uczestników. Podczas spotkania padało wiele ciekawych pytań i odpowiedzi.
Na koniec spotkania pan Krzysztof zainteresowanym czytelnikom podpisywał swoje książki i zamieszczał w nich dedykacje.
Nasza biblioteka otrzymała w prezencie od autora egzemplarz omawianego dziś tytułu, który niebawem będzie dostępny do wypożyczenia.
Jeszcze raz dziękujemy za wspaniałe spotkanie i zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.
Szanowni Państwo,
12 maja 2022 (WiMBP w Bydgoszczy, godz. 18.00) odbędzie się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki spotkanie z Janem Englertem i Kamilą Drecką połączone z promocją ich wspólnej książki pt. „Bez oklasków” (premiera: 10 listopada 2021). Jan Englert - aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, profesor sztuk teatralnych, pedagog. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Aktor warszawskich teatrów: Polskiego, Współczesnego i Narodowego, a od 2003 dyrektor artystyczny tej sceny. Zagrał w spektaklach E. Axera, J. Kreczmara, K. Dejmka, A. Łapickiego, T. Minca, M. Prusa. Wyreżyserował m.in. „Matkę”, „Bezimienne dzieło” i „Onych” Witkacego, „Kordiana” Słowackiego i „Śluby Panieńskie” Fredry, „Udrękę życia” Levina. Reżyserował również spektakle dla Teatru Telewizji. Przed kamerami zadebiutował w „Kanale” A. Wajdy, u którego zagrał później w „Katyniu” i „Tataraku”. Występował również w filmach K. Kutza, J. Zaorskiego, F. Bajona. Popularność przyniosły mu role w serialach: „Kolumbowie” i „Polskie drogi” J. Morgensterna, „Noce i dnie” J. Antczaka, „Lalka” R. Bera i „Dom” J. Łomnickiego. Jest wykładowcą Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Kamila Drecka – absolwentka kulturoznawstwa UAM w Poznaniu. W poznańskim oddziale TVP realizowała reportaże społeczne i filmy o sztuce. W TVP2 pracowała przy realizacji popularnego programu „Pegaz”. Największą popularność przyniosły jej cykle telewizyjne „Ogród Sztuk” oraz „Prawdę Mówiąc”. Wspólnie z M. Kłaczyńską zrealizowała film muzyczny pt. „Jerzego Satanowskiego Przystanek Życie”, a we współpracy z Januszem Andermanem film dokumentalny pt. „Co ja tu robię? Tadeusz Konwicki”. Ma na swoim koncie kilka książek biograficznych, w tym „Bez oklasków”, wywiad-rzekę z Janem Englertem.
Wstęp za okazaniem wejściówek (od 5.05.2022, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Pingwina, z tej okazji proponujemy zapoznać się z prezentacją o tych sympatycznych zwierzętach.
W piątek 22 kwietnia miałyśmy przyjemność gościć panią Beatę Patorę, która poprowadziła warsztaty z plecenia makramy. Udział w nich wzięli zarówno dorośli uczestnicy, jak i najmłodsi, panowała więc rodzinna atmosfera. Efektem zajęć były dekoracyjne lampiony.
Wczorajszym popołudniem miałyśmy przyjemność zorganizować spotkanie z okazji Dnia Płyty Winylowej. Uczestnicy zaskoczyli nas swoją frekwencją oraz aktywnością. Do dyspozycji gości były płyty z każdego gatunku muzycznego, wydane w różnych latach. Na wystawie znalazły się cztery gramofony, które umilały nam czas odtwarzając wybrane utwory. Podczas spotkania wywiązała się żywa dyskusja na temat różnic pomiędzy płytami winylowymi a innymi nośnikami muzyki. Omówiliśmy również różne rodzaje sprzętu muzycznego na przestrzeni lat.
Spotkanie odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze.
Tradycyjnie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.
We wtorek 12.04.2022 r w ramach Tygodnia z Internetem zorganizowałyśmy spotkanie dla klas ze Strażnikami Miejskimi.
Prowadzący opowiadali i uświadamiali młodzież na temat niebezpieczeństw, które mogą wynikać z nieodpowiedzialnego korzystania z sieci Internet. Jednym z tematów był smog informacyjny- czyli otaczające nas zewsząd tzw. FAKE NEWSY, siejące dezinformację.
Zajęcia zostały przeprowadzone dwa razy dla różnych grup. Odwiedziła nas klas 8C oraz 7A z Sp nr 20 w Bydgoszczy.
Dziękujemy za przybycie i udział w ciekawej lekcji.
26 kwietnia 2022 roku, o godz. 17.00, Filia nr 4 dla dorosłych z Oddziałem dla dzieci i młodzieży przy ul. Czerkaskiej 11 zaprasza na spotkanie autorskie z Krzysztofem Drozdowskim – publicystą, autorem książek historycznych, m.in.: „Bydgoszcz w latach okupacji”, „Zrzucić kajdany! Powrót Bydgoszczy do Macierzy w 1920 r.”, „W piekle wojny na trzech kontynentach”, „Pomorskie tajemnice III Rzeszy”, „Wojenne sekrety Bydgoszczy”, „Artylerzysta Piłsudskiego”, „Bydgoszcz wita Armię”, „Bitwa o Bydgoszcz 1945”, „Graudenz 1945. Ostatnie tchnienie”, „Tajemnica Doliny Śmierci. Droga do prawdy. Bydgoszcz-Fordon 1939-2018”, „16 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. gen. dyw. Gustawa Orlicz-Dreszera 1918-1939”.
Spotkanie połączone z promocją najnowszej książki pt. „Bydgoszcz. Historia w 100 przedmiotach”, odbędzie się z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Na wydarzenie obowiązują zapisy.
Tel. 52 340-10-05
W środę 13. 04. 2022 biblioteka będzie czynna w godzinach 10.00-15.30.
ZAPRASZAMY
Dzień dobry :)
W ostatnim przedświątecznym tygodniu zaprosiłyśmy uczniów klasy IIc na zajęcia literacko- plastyczne. Uczestnicy wysłuchali wielkanocnych opowiadań księdza Jana Twardowskiego ze zbioru pt.
"Słowami dziecka". Oprócz tego przypomnieli sobie zwyczaje świąteczne oraz wykonali własnoręczne pisanki techniką dowolną. Uczniowie jak zwykle zaskoczyli nas swoją pomysłowością i kreatywnością.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.