poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Spotkanie autorskie

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z Marią Pakulnis, połączone z promocją książki „Moja nitka” (premiera: 8 listopada 2023), będącej zapisem rozmowy, jaką przeprowadziła z aktorką Dorota Wodecka, dziennikarka „Gazety Wyborczej”, „Wysokich Obcasów Extra”. M. Pakulnis ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Debiutowała w czasie studiów w filmie Tadeusza Konwickiego „Dolina Issy” (1982). Występowała w awangardowym Teatrze Dramatycznym w Słupsku. W latach 1981-2010 związana była kolejno z teatrami warszawskimi – Współczesnym, Dramatycznym i Ateneum. Obecnie występuje gościnnie w stołecznych teatrach Komedia i Kamienica. Aktorka wróciła na duży ekran. Za drugoplanową rolę Hanny w filmie „Johnny” (2022) otrzymała Złotego Orła, Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej. M. Pakulnis ma na swoim koncie także książkę kucharską pt. „Sceny kuchenne”, napisaną wspólnie z Januszem Mizerą, twórcą wielu konkursów kulinarnych, restauratorem. Wstęp za okazaniem wejściówek (od 06.05.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).

Spotkanie autorskie

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z Magdaleną-Wolińską Riedi - wieloletnią korespondentką Telewizji Polskiej w Rzymie i Watykanie, autorką cieszącej się ogromną popularnością trylogii watykańskiej („Kobieta w Watykanie”, „Zdarzyło się w Watykanie”, „Z Watykanu w świat”), połączone z promocją najnowszej książki „Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta” (premiera: 27 września 2023). Lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Ukończyła italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim, Studia Doktoranckie na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie oraz Akademię Dyplomatyczną Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Warszawie. Tłumaczka Trybunału w Watykanie Roty Rzymskiej i Sygnatury Apostolskiej w Watykanie, gdzie mieszkała przez 16 lat. Realizatorka i współproducentka ponad 20 filmów dokumentalnych i seriali o Watykanie i papiestwie. Wstęp za okazaniem wejściówek (od 06.05.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).

Spotkanie autorskie

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z Robertem Górskim i Moniką Sobień-Górską. Robert Górski – komik, satyryk, artysta kabaretowy, lider i autor większości tekstów Kabaretu Moralnego Niepokoju, scenarzysta, reżyser, odtwórca głównej roli w serialu internetowym „Ucho Prezesa”. Współtworzył z Adamem Małczykiem scenariusze do programu rozrywkowego TVN „Maraton uśmiechu”. Pisał scenariusze m.in. do Mazurskiej Nocy Kabaretowej, kabaretonów Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W latach 2008-2015 organizował Kabaretową Noc Listopadową. Wystąpił w filmach, m.in.: „Baśń o ludziach stąd”, „Złoty środek”, „Słodkie życie”, „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”, „Napis” oraz serialach „Państwo z kartonu” i „Piękni i bezrobotni”. Monika Sobień-Górska – dziennikarka, scenarzystka, autorka książek: „Wybrałem życie”, „Jak zostałem Prezesem” (wspólnie z Robertem Górskim), „Ukrainki. Co myślą o Polakach”, „Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci i pieniądze”, „Jak porzucić miliardera … i przeżyć”, „Imperium Lewandowska”, autorka scenariusza do filmu „Lęk”. Wstęp za okazaniem wejściówek (od 06.05.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).

piątek, 26 kwietnia 2024

Nauka gry w brydża dla seniorów

 25 kwietnia w bibliotece odbyła się kolejna lekcja gry w brydża. Tym razem omówiliśmy odpowiedzi po zgłoszeniu koloru licytowanego wcześniej przez przeciwnika. Następnie przystąpiliśmy do rozegrania meczu brydżowego.



 

czwartek, 25 kwietnia 2024

Dzień Ziemi- zajęcia literacko-plastyczne

     W czwartek spotkałyśmy się z grupą Żabek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego numer 2 w Bydgoszczy. Temat poruszony podczas zajęć dotyczył obchodzonego kilka dni temu Dnia Ziemi. Przedszkolakom przeczytana została książka pt. "Pieski ratują Dzień Ziemi". Wciągająca akcja i pomoc naszej planecie bardzo spodobała się pięciolatkom. Po lekturze dzieci chętnie dyskutowały na temat ochrony naszej planety. Motywem przewodnim części plastycznej było hasło: nie marnuj-wykorzystaj.
Pani Ela wytłumaczyłą  w jaki sposób ze zużytej plastikowej butelki wykonać sympatycznego pająka, który może stać się ulubioną zabawką naszych dzieci.
Pomysł okazał się bardzo trafiony i sprawił gościom dużo radości.
Dziękujemy za spędzenie czasu w bibliotece i zapraszamy na kolejne spotkanie.










Nowości wydawnicze zakupione z darów finansowych od czytelników.

 Zapraszamy do wypożyczenia nowych tytułów zakupionych dzięki hojności naszych czytelników :)



Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

     W środę spotkaliśmy się w skromnym składzie aby podyskutować na temat książki wybranej na DKK. Tym razem omawialiśmy powieść Jennifer Robson pt. "Suknia. Opowieść o królewskim ślubie". Klubowicze zgodnie stwierdzili, że była to przyjemna lektura, pełna tajemnic i sekretów z przeszłości. Poznaliśmy tajniki pracy hafciarek oraz ich życie prywatne na tle wielkiego wydarzenia, którym jest zbliżający się ślub księżniczki Elżbiety. 
Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 29 maja o godzinie 12:00. Omówimy książkę Ali Smith pt. "Jesień".




środa, 24 kwietnia 2024

Nauka gry w szachy

     Podczas wtorkowych zajęć nauki gry w szachy uczestnicy analizowali partie z Mistrzostw Polski Juniorów 6GP klubu Royal Chess.




wtorek, 23 kwietnia 2024

Światowy Dzień Książki i Praw Autorski

     W poniedziałek 22 kwietnia wraz z grupą czterolatków z Przedszkola nr 16 w Bydgoszczy obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzieci wysłuchały książki R. Bonilla pt. " Najwyższa na świecie wieża z książek".  Następnie rozmawialiśmy na temat roli książki w rozwijaniu wyobraźni dziecka.
Podczas części plastycznej przedszkolaki wykonały wiatraczki z papieru , patyczków i naklejek piankowych.
Serdecznie dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie.







678 urodziny Bydgoszczy- zajęcia z klasą 3B

     W piątkowe przedpołudnie zaprosiłyśmy bydgoską pisarkę i ilustratorkę  Eugenię Annę Gwiazdowską, która poprowadziła zajęcia dla klasy 3b z Szkoły Podstawowej nr 20 w Bydgoszczy. Przedstawiła uczniom legendę pt. "Królowa Jadwiga i bukiet kwiatów", która znajduje się w książce Baśnie i opowieści o Bydgoszczy.
Wykorzystując teatrzyk kamishibai , autorka zaprezentowała również własne ilustracje do przytoczonej opowieści. Temat związany z 678 urodzinami Bydgoszczy był świetnym przyczynkiem do rozpoczęcia dyskusji na temat rycerzy i ich kodeksu.
Kolejnym etapem piątkowego spotkania było ozdobienie przez trzecioklasistów  wcześniej przygotowanych tarcz rycerskich. Uczniowie z zapałem wykonali powierzone im zadanie. Następnie pani Ania wytłumaczyła jak w prosty sposób wykonać miecz i zaprezentowała z jednym z chłopców walkę rycerzy.
Były to bardzo pomysłowe zajęcia, wyzwalające mnóstwo ukrytej energii.










piątek, 19 kwietnia 2024

678 urodziny Bydgoszczy - zajęcia dla rodzin z dziećmi .

     W czwartkowe popołudnie miałyśmy ogromną przyjemność gościć rodziny z dziećmi z osiedla. Tematem naszego spotkania jest przypadająca  w tym roku 678 rocznica nadania praw miejskich Bydgoszczy przez króla Kazimierza Wielkiego.
Ilość  osób uczestniczących we wczorajszych zajęciach mile nas zaskoczyła - serdecznie dziękujemy :).
W pierwszej kolejności poprosiłyśmy naszych gości o zapoznanie się z przygotowaną przez nas prezentacją dotyczącą charakterystycznych punktów architektonicznych Bydgoszczy. Następnie wszyscy wysłuchali wiersza o " Mistrzu Twardowskim", który znajduje się w książce pt. "Baśnie i legendy regionu bydgoskiego" oraz słów "Piosenki o bydgoskich pomnikach" do której słowa stworzyli Krystyna Wulert oraz Jarosław St. Jackiewicz.
Tradycyjnie po części literackiej zaprosiłyśmy wszystkich uczestników do wykonania pracy plastycznej. Tym razem postawiłyśmy dosyć wysoką poprzeczkę jeśli chodzi o trudność i czasochłonność podczas części plastycznej. Do wykonania był Pan Twardowski na kogucie. Stworzenie koguta było bardzo trudne ale też niezwykle efektowne. Korpus i głowa powstały z odpowiednio wyciętych papierowych rolek. Elementy ozdobne to pióra, filc i kolorowy papier. Dopełnieniem pracy było wykonanie koguciej nogi oraz zamocowanie Pana Twardowskiego.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, miłe słowa i uśmiechy podczas zajęć.












Nauka gry w brydża dla seniorów

 W czwartek 18 kwietnia kolejny raz w tym miesiącu spotkaliśmy się z seniorami na lekcji poświęconej nauce gry w brydża. Tematem zajęć była licytacja po otwarciach 2 kier i 2 pik. W tym celu dokładnie omówiliśmy  pytanie o singla, które ma duże znaczenie w wylicytowaniu odpowiedniego kontraktu. 



wtorek, 16 kwietnia 2024

Dzień Delfina w bibliotece.

     Podczas wtorkowych zajęć pięciolatki z Przedszkola nr 16 w Bydgoszczy zapoznały się z fragmentem książki pt. "Florek. Pokochaj delfinka". Zajęcia odbyły się w ramach przypadającego 14 kwietnia Dnia Delfina.  Historia zawarta w opowiadaniu uczy empatii i wrażliwości na krzywdę zwierząt. Bohaterowie książki zachowali się odpowiedzialnie i zrobili wszystko co w ich mocy aby ocalić zaplątanego w rybackie sieci ssaka.
Po części literackiej zaprosiłyśmy przedszkolaków do stolików w celu wykonania pracy plastycznej. Pani Ela skrupulatnie wytłumaczyła uczestnikom etapy tworzenia morskiego obrazka z motywem delfina i rybek na wcześniej przygotowanym tle z niebieskiej krepy i papieru technicznego. Efekt ukończonych prac jak zwykle nas miło zaskoczył. Na zakończenie każde dziecko otrzymało wiatraczek, który pięknie się kreci podczas dzisiejszej wietrznej pogody.

 








 


Zaproszenie na spotkanie

 




piątek, 12 kwietnia 2024

Spotkanie DKK

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z prof. Anną Nasiłowską, połączone z promocją wydanej przez Wydawnictwo Literackie książki pt. „Mrożek. Biografia” (premiera: 27.09.2023), pierwszej biografii Sławomira Mrożka, Książki Roku 2023 „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. W 2023 r. minęło 10 lat od śmierci wybitnego dramaturga.

Prof. Anna Nasiłowska pracuje w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Od 2017 roku pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest autorką ponad 20 książek, w tym m.in. prac naukowych, podręczników szkolnych i akademickich, syntezy „Historia literatury polskiej”, biografii: „Jean Paul Sartre i Simone de Beauvoir”, „Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czyli Lilka Kossak”, „Wolny agent Umeda i druga Japonia”, powieści: „Konik, szabelka”, „Historie miłosne”, zbiorów opowiadań: „Domin”, „Księga początku”, „Czteroletnia filozofka”, tomu poetyckiego „Sztuczne światła”.

Wstęp za okazaniem wejściówek (od 17.04.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).





Dzień Jednorożca

     Czwartkowe popołudnie spędziłyśmy w gronie rodzin z Osiedla Leśnego. Tematem zajęć było poznanie zasad postępowania ze znalezionym Jednorożcem. W zrozumieniu tematu pomogła nam książka B. M. Smith pt. " Jednorożec Małgosi". Przedstawiona historia bardzo zainteresowała uczestników. 
Po części literackiej wszyscy przystąpili do wykonania maski jednorożca z filcu, pianek i kolorowych naklejek. Przygotowane były dwa rodzaje masek: dla chłopaków i dziewczynek.
Efekt pracy dzieci i ich opiekunów był wyjątkowo ładny. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Przy okazji już dziś pragniemy zaprosić na kolejne zajęcia z okazji 678 urodzin Bydgoszczy, które odbędą się 18 kwietnia o godzinie 16:30.