W piątek 27 września o godzinie 17:00 rozpoczęła się jubileuszowa X Biesiada Myśli Poetyckiej w Bibliotece na Leśnym. Dziesięć lat temu , pierwszą biesiadę zorganizowali i prowadzili Jarosław Stanisław Jackiewicz i Artur Łukasik. Wydarzenie okazało się sukcesem, więc od 2014 roku co roku wczesną jesienią w murach Biblioteki na Leśnym rozbrzmiewa poezja. W ciągu ostatnich lat biesiada zyskała jeszcze większą popularność i coraz więcej zwolenników.
Tegoroczna edycja przeszła już do historii , jednak wrażenia i emocje będą trwać jeszcze długo.
Rekordowa frekwencja, wielu występujących i niepowtarzalny klimat stworzony przez prowadzących i gospodarzy zasługują na wspomnienie.
Podczas piątkowego wieczoru towarzyszyły nam dwa wydarzenia współistniejące, czyli wystawa prac Marzenny Lewandowskiej oraz koncert skrzypcowy w wykonaniu Svitlany Poberezhnuk.
Po części oficjalnej prowadzonej przez Lucynę Siemińską oraz Jarosława St. Jackiewicza można było przy drobnym poczęstunku podziwiać obrazy i prowadzić interesujące rozmowy z poetami.
Serdecznie dziękujemy za wyjątkowy czas, prawdziwą ucztę dla zmysłów i niesamowite wrażenia.
Mamy nadzieję, do zobaczenia za rok !
poniedziałek, 30 września 2024
X Biesiada Myśli Poetyckiej
czwartek, 26 września 2024
Spotkanie DKK
Tradycyjnie w jedną środę w miesiącu spotykamy się z uczestnikami Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece na Leśnym. W tym miesiącu zaciekawiła nas książka Donatelli Riozzati pt. "Mała zielarnia w Paryżu".
Na wstępie warto zwrócić uwagę na przepiękną okładkę, która przyciąga nasz wzrok bukietem ziół, niemal czujemy ich zapach. Nie jest to jednak zwykła historia miłosna jakby się mogło wydawać. Autorka w omawianej książce porusza niezwykle ważne tematy związane z poszukiwaniem siebie, utratą bliskiej osoby i konfliktów rodzinnych. Nietypowe jest wplatanie porad , przepisów z ziół i aromaterapii oraz innych metod medycyny niekonwencjonalnej. Musimy przyznać, że dyskusja wśród klubowiczów była niezwykle ożywiona. Książka zebrała w większości bardzo pozytywne opinie i szczerze zachęcamy do zapoznania się z jej treścią.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 23 października o godzinie 12:00. Będziemy omawiać książkę pt. "Wisienka na torcie" autorstwa Aurélie Valognes.
środa, 25 września 2024
Dzień Spadającego Liścia
Wtorkowe popołudnie w Bibliotece na Leśnym przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Przybyły do nas rodziny z dziećmi na zajęcia literacko-plastyczne. Tym razem temat spotkania był ściśle związany z nową porą roku, czyli jesienią .
Dzień wcześniej, czyli 23 września obchodzony jest Dzień Spadającego Liścia. Postanowiłyśmy uczcić to nietypowe święto i poprosiłyśmy gości o wykonanie jesiennych liści z odrysowanych dłoni.
Zaangażowanie podczas tego zadania było ogromne . Ilość zużytej farby oraz liczne plamy na stołach i podłodze świadczyły o ogromnej fantazji twórców.
W czasie kiedy liście klonu wysychały uczestnicy wysłuchali historii pt. " Życie Listka" Pauliny Płatkowskiej .
Po części literackiej wszyscy obecni przykleili liście do wcześniej przygotowanego drzewa, które zostało ustawione w holu bibliotecznym.
Efekt końcowy jest zachwycający i dzięki temu akcentowi korytarz nabrał jesiennych barw :) .
Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i podziwiania wspólnej pracy rodzin z osiedla.
piątek, 20 września 2024
Dzień Przedszkolaka 2024
W piątek przed południem spotkałyśmy się z grupą pięciolatków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego numer 2 w Bydgoszczy. Powód do wizyty dzieci w bibliotece był bardzo ważny, ponieważ 20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
Uczestnicy wysłuchali fragmentu książki pt. "Dusia i Psinek-Świnek. Pierwszy dzień w przedszkolu". Perypetie małej dziewczynki, która bardzo bała się chodzić do przedszkola bardzo zainteresowały naszych gości. Po części literackiej poprosiłyśmy wszystkich o wykonanie papierowych koron , które zostały pomysłowo ozdobione :).
Dziękujemy za mile spędzony czas i mamy nadzieję,że każdy przedszkolak będzie dumnie nosił koronę na głowie.
poniedziałek, 16 września 2024
Spotkanie DKK
Już od dziś, 16 września, od godz. 16.00, dostępne będą w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Stary Rynek 24) bezpłatne wejściówki na kolejne spotkanie, organizowane w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki!!! 23 września 2024 w ramach obchodów Roku Czesława Miłosza gościć będą w Bibliotece Głównej WiMBP: redaktor naczelny „Znaku” Jerzy Illg oraz prof. Andrzej Franaszek, biograf Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. Początek poświęconego Czesławowi Miłoszowi spotkania – godz. 18.00, Sala Odczytowa, Stary Rynek 24. Wejściówki można też zamawiać pod numerami: 52 339 92 48, 52 339 92 28, 506 200 530. Jerzy Illg - filolog, krytyk literacki, wydawca, nauczyciel akademicki, doktor nauk humanistycznych. W 1983 wyrzucony z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego z przyczyn politycznych został redaktorem „Znaku”, a od 1992 roku jego redaktorem naczelnym. W latach 1990-1997 był redaktorem pisma społeczno-literackiego „NaGłos”. W 1997 i 2000 organizował Krakowskie Spotkania Poetów pod patronatem polskich noblistów. W 2000 zorganizował w Los Angeles wystawę „Miłosz w obiegu niezależnym”. W 2000 zrealizował w USA film dokumentalny „Czarodziejska góra. Amerykański portret Czesława Miłosza”. Autor książek, m.in. „Mój znak. O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach”, „Mój przyjaciel wiersz”, „Słuch absolutny. Andrzej Szczeklik w rozmowie z Jerzym Illgiem”, „Rozmowy”. Prof. Andrzej Franaszek - literaturoznawca, krytyk literacki, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”, pracownik Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Zajmuje się przede wszystkim twórczością współczesnych poetów polskich. Jest autorem książek „Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta” (nominacja do Nike w 1999), „Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy”, wyróżnionej Nagrodą Fundacji im. Kościelskich, Nagrodą im. Kazimierza Wyki, Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodą Nike Czytelników „Gazety Wyborczej” książki „Miłosz. Biografia” oraz „Gwiazda Piołun. Opowieści o poezji, podróżowaniu i przyjaźni”. Ma również na swoim koncie scenariusze do filmów dokumentalnych, m.in. „Czarodziejska góra. Amerykański portret Czesława Miłosza”, „Pokolenie ‘89”, „Profesor. O Leszku Kołakowskim”, „Miłosz”.