środa, 27 listopada 2024
wtorek, 26 listopada 2024
Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia
Ach, jak pięknie się złożyło, że mogliśmy razem z grupą pięciolatków z Przedszkola nr 16 w Bydgoszczy świętować Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Od 2002 roku niezmiennie 25 listopada wszystkie pluszowe misie maja swój dzień.
Wczoraj, podczas spotkania w bibliotece nie zabrakło misiów, które występowały w różnych rozmiarach i ubrankach. Dzieci z ogromną chęcią opowiadały o swoich przytulankach, dzieląc się z nami tajnymi informacjami na temat ich imion.
Uczestnicy wysłuchali fragmentów książki Czesława Janczarskiego pt. "Miś Uszatek", następnie wykonali postać omawianego bohatera przy wykorzystaniu różnych materiałów plastycznych.
Dziękujemy za aktywny udział w zajęciach i do zobaczenia następnym razem.
Empik GO
Zachęcamy do korzystania z bezpłatnego dostępu do platformy Empik GO, w której znajdziecie 200 000 tytułów ebooków, audiobooków i podcastów do słuchania i czytania na tablecie, smartfonie lub czytnikach z systemem Android.
Aby uzyskać dostęp do serwisu wystarczy:
- Posiadać ważną kartę biblioteczną.
- Pobrać kod dostępu – odwiedzić jedną z naszych placówek bibliotecznych (wykaz placówek TUTAJ) i okazać kartę biblioteczną.
- Wejść na stronę https://www.empik.com/go/biblioteki/kod i wpisać kod otrzymany w bibliotece.
- Zalogować się lub założyć konto www.empik.com
· Pobrać aplikację Empik Go na system iOS lub Android.
- Zalogować do aplikacji i rozpocząć przygodę czytelniczą.
W abonamencie bibliotecznym, wykorzystując kod otrzymany od biblioteki czytelnik, może korzystać z Empik GO na maksymalnie 2 urządzeniach, w następującej konfiguracji:
1 czytnik oraz 1 urządzenie mobile (telefon, tablet).
Kody dostępu do platformy Empik GO wydawane są każdego 1-go dnia miesiąca (jeżeli 1-szy jest dniem wolnym to kolejnego dnia).
Osoby posiadające zobowiązania finansowe wobec biblioteki przed otrzymaniem kodu muszą najpierw uregulować wszelkie należności. Kod jest ważny do końca bieżącego miesiąca, po terminie ważności wygasa.
Aby przedłużyć dostęp do serwisu na kolejny miesiąc należy:
- Pobrać w Bibliotece kod dostępu na kolejny miesiąc.
- Wejść na stronęhttps://www.empik.com/go/biblioteki/kod i zalogować się na swoje konto wpisując login i hasło użyte podczas rejestracji do serwisu.
- Po zalogowaniu wpisać kod dostępu otrzymany w Bibliotece.
czwartek, 21 listopada 2024
środa, 20 listopada 2024
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
Podczas dzisiejszego spotkania uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece na Leśnym skupiliśmy się na powieści napisanej przez Susea McGearhart oraz Tami Oldham Ashcraft pt. "41 dni nadziei". Jest to historia, która wydarzył się w 1983 roku na Pacyfiku. Narzeczeni Tami i Richard - pasjonaci żeglarstwa wybrali się na wymarzony rejs do Kaliforni. Nie przewidzieli jednak, że spotkają się z ogromnym sztormem na oceanie, który dla mężczyzny zakończy się utratą życia.
Cudownie ocalała dziewczyna przez 41 dni wyczekuje na ratunek. Czy uda jej się pokonać żywioł, czy będzie miała możliwość opowiedzieć swoja historie najbliższym?
Zachęcamy do lektury, która wywołała w nas duże emocje.
Klubowicze zaopiniowali książkę pozytywnie, jednak udało nam się zauważyć drobne nieścisłości oraz fachowe nazewnictwo związane z żeglugą , które delikatnie przeszkadzało w utrzymaniu wartkiej akcji.
Zapraszamy na kolejne spotkanie już 18 grudnia o godzinie 12:00. Będziemy omawiać świąteczną książkę Nataszy Sochy pt. " #Instaświęta".
Dzień Jeża
Czy dzieci i rodzice podczas deszczu się nudzą? Otóż nie, wręcz przeciwnie 😊.
Wtorkowe popołudnie pomimo brzydkiej pogody zaskoczyło nas wyjątkowo dużą frekwencją. Przybyli do nas rodzice wraz z dziećmi na zajęcia z okazji obchodzonego w listopadzie Dnia Jeża.
Najpierw uczestnicy wysłuchali bajki napisanej przez panie z Biblioteki na Leśnym pt. "Przygody Jeża Kazimierza". Warto wspomnieć, że ilustracje zostały wykonane przez dzieci uczestniczące w zajęciach bibliotecznych kilka lat temu.
Bajka została przedstawiona w formie teatrzyku kamishibai.
Kolejną częścią spotkania było wykonanie figurki jeża na trawce lub stercie liści. Do pracy plastycznej użyto różne materiały, np. : tektura, druciki kreatywne, farby, sznurek oraz ruchome oczy.
Jeszcze raz dziękujemy za tak liczne przybycie i świetną wspólną zabawę.
Zapraszamy na kolejne zajęcia, które odbędą się 3 grudnia o godzinie 16:30.
wtorek, 19 listopada 2024
Zajęcia edukacyjne pt. "Życie pszczół".
W poniedziałkowe przedpołudnie miałyśmy przyjemność gościć Polę Szymczak, która jest edukatorem-botanikiem z Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek" w Bydgoszczy.
Grupę słuchaczy stanowiły sześciolatki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego numer 2.
Podczas zajęć wykorzystany został ul edukacyjny z Urzędu Miasta Bydgoszcz, dzięki któremu dzieci poznały jego budowę oraz zgłębiły tajniki życia jego mieszkańców. Kolejnymi tematami poruszanymi podczas wczorajszego spotkania były: przygotowanie pszczoły miodnej do zimy, praca pszczół i ich znaczenie, produkty pszczele (np. pyłek, propolis i miód) oraz praca pszczelarza i narzędzia jego pracy.
Dodatkowo pani Pola poradziła uczestnikom jak należy postępować w przypadku użądlenia przez pszczołę.
Warto wspomnieć, że podczas wczorajszej lekcji zerówkowicze mieli okazję dodatkowo wykorzystać takie zmysły jak: węch, dotyk i smak .
Serdecznie dziękujemy za niezwykle ciekawe spotkanie, dzięki któremu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat pszczół.
Zajęcia przeprowadzono w ramach projektu realizowanego dzięki programowi "BeePathNet".
piątek, 8 listopada 2024
Dzień Niepodległości
środa, 6 listopada 2024
Dzień Postaci z Bajek
Podczas wtorkowych zajęć dla rodzin z dziećmi obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Dzieci chętnie opowiadały o swoich ulubionych bohaterach zarówno literackich oraz filmowych.
Pierwsza część spotkania polegała na przeczytaniu całej książki pt. „Scooby-Doo. Zwariowane Muzeum” G. Herman. Wszyscy uczestnicy z zaciekawieniem wysłuchali intrygującej historii o poruszających się eksponatach muzealnych oraz tajemnicy, którą odkryli nasi bohaterowie.
Podczas części plastycznej dzieci wybrały sobie ulubioną postać z bajek , którą mogły ozdobić krepą lub plasteliną. Technika wykonania zależała od pomysłu twórcy. Duże zaangażowanie i chęć pracy zaowocowały stworzeniem wyjątkowych obrazków, które można zawiesić w dowolnym miejscu w domu.