
W czwartek 30 stycznia spotkaliśmy się na ostatnich zajęciach z cyklu Ferie z detektywem. Tym razem uczestnicy spotkania zapoznali się z serią książek M. Widmarka - Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai.
Rodziny z osiedla wysłuchały fragmentów książki pt. "Tajemnica detektywa". Mamy nadzieje, że wszyscy zgromadzeni zainteresowali się problematyką poruszaną w tej literackiej serii oraz , że polubili głównych bohaterów i będą chcieli częściej zgłębiać tajemnice Biura Detektywistycznego Lassego i Mai.
Druga część spotkania polegała na pracy plastycznej. Poprosiłyśmy aby dzieci przy pomocy opiekunów wykonały jeden z przydatnych przedmiotów każdego detektywa, czyli krótkofalówkę, dzięki której można się skontaktować ze swoim współpracownikiem.
Dosyć skomplikowana praca doskonale odwzorowała oryginalny sprzęt i sprawiła wiele radości wszystkim uczestnikom.
Do zobaczenia wkrótce !😀
W środę gościłyśmy wychowanków Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Bydgoszczy, z którymi miałyśmy okazję przeprowadzić kolejne spotkanie w ramach ferii zimowych. Tym razem dzieci poznały serię literacką z cyklu Biuro śledcze Tomusia Orkiszka . Uczestnicy wysłuchali fragmentów z książki pt.
" Na tropie szafirowej broszki".
Kolejnym etapem zajęć było wykonanie filcowej broszki na podstawie wcześniej przygotowanego projektu. Efekty pracy można zobaczyć na poniższych zdjęciach.
Każdy uczestnik spotkania wyszedł z biblioteki z piękną pamiątką i uśmiechem na twarzy.
We wtorek po południu spotkaliśmy się z rodzinami z osiedla aby przeprowadzić kolejne zajęcia z cyklu Ferie z detektywem.
Tym razem przenieśliśmy się razem z Tiril , Oliverem i Ottonem bohaterami serii książek z cyklu Biuro Detektywistyczne nr 2 do zimowego miasta w celu odszukania złodzieja kryształowych płatków śniegu.
Dzieci wykazały ogromne zainteresowanie podczas szukania wskazówek ułatwiających zdemaskowanie włamywacza.
Podczas drugiej części spotkania uczestnicy zostali poproszeni o wykonanie wirujących płatków śniegu, które przypominały wiatraczki na patyku. Każdy z nich został ozdobiony według własnego pomysłu . Najwięcej frajdy wszystkim uczestnikom sprawił efekt końcowy , czyli wprawienie wiatraczków w ruch.
Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy w czwartek o godzinie 16:30 na ostatnie spotkanie podczas ferii zimowych.
W czwartek, 23 stycznia odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu "Ferie z detektywem". Do udziału w nich zostały zaproszone rodziny z Osiedla Leśnego. W pierwszej części spotkania Pani Basia z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy przeczytała fragment książki G. Kasdepke pt. "Detektyw Pozytywka" oraz zadała kilka pytań na temat zaprezentowanego tekstu. Następnie nasi goście przystąpili do wykonania doniczek z kaktusami. W tym celu użyli różnych materiałów, między innymi gliny do modelowania, folii, gumek recepturek, patyczków i worków do śmieci. Z wyżej wymienionej książki dowiadujemy się, że kaktus może służyć jako narzędzie do obrony. Zachęcamy młodych czytelników do przeczytania cyklu książek o detektywie Pozytywce, który rozbudzi w nich chęć rozwiązywania kolejnych zagadek.
Dzisiaj w południe uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się tradycyjnie w murach Biblioteki na Leśnym aby porozmawiać na temat książki pt. "Ona i jej kot" autorstwa Naruki Nagakawa i Makoto Shinkai. Bardzo nam miło poinformować, że wraz z Nowym Rokiem dołączyła do nas kolejna uczestniczka- pani Alina. Mamy nadzieję, że pozostanie pani z nami na dłużej 😊.
Książka wywołała wiele emocji zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Na szczęście literatura nie jest zaszufladkowana i każdy może ją inaczej odbierać.
Zachęcamy do przeczytania powyższej książki aby zrozumieć,że świat ludzki i koci mają ze sobą wiele wspólnego.
W poniedziałkowe przedpołudnie spotkałyśmy się z grupą 3 i 4-latków z Zespołu
Szkolno-Przedszkolnego numer 2 w Bydgoszczy. Okazało się , że dzisiejsze spotkanie było doskonałą okazją do przeprowadzenia lekcji bibliotecznej oraz promocji kampanii Mała Książka Wielki Człowiek. Mamy nadzieję, że grupa Sówek zachęcona informacjami wróci do biblioteki aby założyć konta czytelnicze.
Podczas spotkania uczestnicy poznali bohatera książek Agnieszki Frączek - kruka Psotnego Franka oraz jego perypetie zawarte w opowiadaniach " Psotny Franek" "Psotny Franek i miotła motorowa" .
Podczas drugiej części zajęć poprosiłyśmy dzieci o wykonanie kolorowego ptaszka z wcześniej przygotowanych elementów wyciętych z pianki kreatywnej, drucików kreatywnych oraz ruchomych oczu.
W środę spotkaliśmy się pierwszy raz w nowym roku z klasą II c z Zespołu
Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Bydgoszczy.
Uczniowie dowiedzieli się o istnieniu Ligi Ochrony Przyrody, która swój dzień obchodzi corocznie 9 stycznia. W logo stowarzyszenia znajduje się żubr- król puszczy. Z tej okazji uczniowie wysłuchali opowiadania pt. "Wszędzie dobrze, ale w puszczy najlepiej" autorstwa Tomasza Samojlika. Książka pochodzi z serii opowiadań o przygodach Żubra Pompika.
Kolejna część zajęć polegała na samodzielnym wykonaniu papierowego żubra- symbolu Ligi Ochrony przyrody.
Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie i dziękujemy za zaangażowanie .