sobota, 26 kwietnia 2025

Zajęcia edukacyjno-plastyczne z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

     W piątek gościliśmy grupę trzy i czterolatków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego numer 2 w Bydgoszczy.Zastanowiliśmy się czy książki są ważniejsze od telewizji i innych szklanych ekranów. Wniosek mógł być tylko jeden , ponieważ nic tak nie pomaga w rozwinięciu skrzydeł wyobraźni jak codzienne obcowanie z książkami i treściami w nich zawartymi. Poznaliśmy  historię zawartą w książce Rocio Bonilla pt. „Najwyższa na świecie wieża z książek”, która w niezwykle przyjazny dzieciom sposób wyjaśniła korzyści płynące z czytania książek.
    Druga część spotkania została przeznaczona na ozdobienie wcześniej przygotowanych okładek na książki, które zostały wykonane z arkuszy filcowych oraz grubszej folii. Całość została przymocowana klejem na gorąco. Zadaniem maluchów było wyklejenie jej kolorowymi, piankowymi naklejkami z motywem zwierząt oraz pokolorowaniem tytułu na wierzchniej stronie.
Zadanie bardzo spodobało się naszym gościom.
Dziękujemy za spotkanie i do zobaczenia.

 












piątek, 25 kwietnia 2025

"Powrót do korzeni-tryptyk rodzinny"- spotkanie z Heleną Dobaczewską-Skonieczką

     Dzień dobry, w czwartek 24 kwietnia mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu autorskim bydgoskiej poetki Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki. Spotkanie odbyło się w wyjątkowo urokliwym Pałacu w Lubostroniu i zostało zatytułowane "Powrót do korzeni- tryptyk rodzinny" . Wydarzenie zostało zorganizowane aby podsumować trzyletnią pracę autorki nad książkami, które opowiadają historie życia trzech bliskich jej osób. 
W 2022 roku została wydana książka o mamie Heleny -Włodzimierze Dobaczewskiej (z d. Korsak)
pt. "Druhna Włodka, Włodzimiera" . W następnym 2023 roku udało się skończyć drugą część tryptyku o babci autorki, czyli Wandzie Dobaczewskiej, która została zatytułowana "Tobie Wando".
W 2024 roku rodzinne historie zostały spięte dzięki książce poświęconej Włodzimierzowi Korsakowi pt. "Żywe drzewo Włodzimierza", który był dziadkiem Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki.
    Spotkanie autorskie zostało przygotowane bardzo uroczyście. Było pełne wspomnień, wspólnych zdjęć i podziękowań. Wyjątkowa atmosfera panująca we wnętrzach Pałacu w Lubostroniu dodawał uroku występom muzycznym, które umilały czas przybyłym gościom.
    Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. W. Bełzy w Bydgoszczy objęła swoim patronatem wczorajsze wydarzenie. Jest nam niezmiernie miło ,że mogliśmy być obecni na tak wyjątkowym spotkaniu.  Dziękujemy za zaproszenie.





















czwartek, 24 kwietnia 2025

Dyskusyjny Klub Książki

     W środę o 12:00, tradycyjnie jak co miesiąc spotkaliśmy się z uczestnikami Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece na Leśnym. Niestety kilku osobom nie udało się dotrzeć z różnych powodów, jednak ostatecznie nasz dyskusyjny stół zapełnił się gośćmi i smakołykami.
Rozmawialiśmy na temat książki autorstwa Jewell E. Ann pt. "Dla Lucy", która została zakwalifikowana jako romans obyczajowy. Ależ nastąpiło poruszenie wśród naszych klubowiczów. Zdecydowana większość, czyli kobiety stwierdziły że to opowieść obyczajowa z wątkami psychologicznymi, natomiast mężczyźni uznali ja za romans.
Historia zawarta w książce opowiada o byłym małżeństwie, które próbuje ułożyć sobie życie na nowo po śmierci jednego dziecka i wypadku drugiego. Okazuje się, że przez lata narastały między nimi tajemnice, które mają wyjść na jaw. Jakie tajemnice i jaki będzie finał? Zachęcamy do zapoznania się z tym tytułem.
Jedno jest pewne, zdecydowanej większości spodobała się książka.
Zapraszamy na następne spotkanie 28 maja o godzinie 12:00, podczas którego omówimy książkę W. Dutki pt. "Japonka".



678 Urodziny Bydgoszczy

     We wtorek po południu przyszły do nas rodziny z osiedla aby wspólnie świętować  678 urodziny Bydgoszczy. Pani Basia z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w  Bydgoszczy przedstawiła uczestnikom legendę o Pannie z zamku bydgoskiego. Kolejnym punktem spotkania było wykonanie w sześciu grupach poszczególnych elementów makiety Zamku Bydgoskiego  w taki sposób aby finalnie stanowiły one spójna całość. Zadanie nie było łatwe, ponieważ dopasowanie dużych, czerwonych brystoli wymagało sprawnej ręki. Na szczęście najmłodszym pomagali rodzice i ostatecznie powstał okazały zamek, który stanął w holu Biblioteki na Leśnym.












wtorek, 22 kwietnia 2025

Spotkanie z Chrisem Niedenthalem

 

 

Szanowni Państwo,

 

8 maja 2025 w WiMBP w Bydgoszczy (godz. 18.00) odbędzie się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki spotkanie z Chrisem Niedenthalem, fotografem, jednym z najsłynniejszych fotoreporterów na świecie, połączone z promocją najnowszej książki pt. „Właściwy moment. Pół wieku z aparatem” (premiera: 4 grudnia 2024). Fotografię studiował w London College of Printing. Polskę odwiedził po raz pierwszy w 1963 roku. Po 10 latach przyjechał na kilka miesięcy, ale został już na stałe. Jako fortoreporter współpracował z czasopismami amerykańskimi Newsweek”, Time”, Forbes” oraz niemieckimi Der Spiegel” i Geo”. Dla Time’a” robił reportaże w całej Europie centralnej i wschodniej, Związku Sowieckim oraz na Bałkanach. W Polsce ukazały się albumy z jego fotografiami, m.in.: Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” „13/12. Polska Stanu Wojennego”, In Your Face. Oblicza Niedawnej Przeszłości”, „Chris Niedenthal. Wybrane fotografie 1973-1989”. Jest autorem wielu wystaw. W 2011 r. ukazała się jego autobiografia „Chris Niedenthal. Zawód: fotograf”. Laureat konkursu World Press Photo w 1986 roku.

 

Wstęp w Bydgoszczy za okazaniem wejściówek. Zapraszamy!!!


środa, 16 kwietnia 2025

Wielkanocne zające

     W przedświąteczne wtorkowe popołudnie spotkaliśmy się na otwartych zajęciach literacko-plastycznych z rodzinami z osiedla. Tematyka zajęć dotyczyła oczywiście zbliżającej się Wielkanocy.
    Część literacką poprowadziła pani Basia z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Z książki pt. „101 bajek. Wielkanocne opowieści” przeczytała historię o Zajączku Wielkanocnym i jego przygodach w tym wyjątkowym przedświątecznym czasie. Kolejnym etapem zajęć było wykonanie dużych zajęcy z przygotowanych wcześniej tekturowych szablonów.Uczestnicy według własnej woli przygotowali dziewczynkę zajączka lub chłopca. Kolorowe sukienki i pomysłowe ogrodniczki sprawiły dużą radość licznie przybyłym gościom.
Wesołe rozmowy, dużo zabawy i miłe słowa kierowane do bibliotekarek wpisały się już w tradycję popołudniowych zajęć. Serdecznie dziękujemy za docenienie i zapewniamy, że Wasza obecność motywuje nas jeszcze bardziej do działania 😃 .
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wczorajszego spotkania.