piątek, 19 lutego 2021

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego


 Dzień Dobry!
    Dzisiaj zapraszamy Was na krótką lekcję dotyczącą Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto to obchodzimy 21 lutego , czyli już w najbliższą niedziele.
Poniżej zamieszczamy kilka informacji na temat tego wyjątkowego dnia.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego.
Święto upamiętnia wydarzenia w  Dhace (obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu. Dzień ten ma także na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, zwrócenie uwagi na języki zagrożone i ginące. To święto ma nam uświadamiać, że chronimy język ojczysty także po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej. Warto na co dzień dbać o jego czystość, poznać historię, bogactwo dialektów i tajniki frazeologii.

Ochrona języka to także ochrona różnorodności i bogactwa kulturowego ludzkości ponieważ wraz ze śmiercią języka ginie pewien sposób opisu świata, myślenia, podejścia do czasu i natury.

Pięć ciekawostek o języku polskim

Genealogicznie język polski jest językiem indoeuropejskim, a co za tym idzie ma wiele wspólnego choćby z sanskrytem (starożytnym językiem z Indii). Oto kilka przykładów podobieństw

Dom-Dam
Brat - Bratr
Mąż - Manusya
Żona - Żani
Ciocia -  Caca
Żyć -   Żivati
Rodzić - Rodhati

Według danych portalu ethnologue.com (2018), gdzie znajduje się ogromny katalog języków świata, język polski to drugi największy język słowiański (po rosyjskim) oraz 38. największy język na świecie pod względem liczby użytkowników.

W dużym przybliżeniu przeciętny Polak czynnie zna (czyli używa w wypowiedziach) nie więcej niż kilkanaście tysięcy słów, natomiast biernie (rozumie, ale nie używa) – ok. 30 tysięcy słów.

Coraz więcej osób uczy się języka polskiego jako obcego. Ich liczbę szacuje się na 10 000 osób na całym świecie, z czego ok. jedna trzecia studiuje język polski na uczelniach i w szkołach językowych w Polsce.

Nie tylko my, Polacy przez lata czerpaliśmy z zasobów leksykalnych innych narodów. Jesteśmy też dumnym eksporterem słów. W innych językach znajdziemy oczywiście zapożyczenia z języka polskiego. Jest ich sporo choćby w czeskim, ukraińskim, węgierskim czy rosyjskim. Ale nawet w niemieckim takie słowa jak Quark (twaróg) czy Stieglitz (szczygieł) są właśnie polonizmami.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz