poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Spotkanie autorskie

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z Marią Pakulnis, połączone z promocją książki „Moja nitka” (premiera: 8 listopada 2023), będącej zapisem rozmowy, jaką przeprowadziła z aktorką Dorota Wodecka, dziennikarka „Gazety Wyborczej”, „Wysokich Obcasów Extra”. M. Pakulnis ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Debiutowała w czasie studiów w filmie Tadeusza Konwickiego „Dolina Issy” (1982). Występowała w awangardowym Teatrze Dramatycznym w Słupsku. W latach 1981-2010 związana była kolejno z teatrami warszawskimi – Współczesnym, Dramatycznym i Ateneum. Obecnie występuje gościnnie w stołecznych teatrach Komedia i Kamienica. Aktorka wróciła na duży ekran. Za drugoplanową rolę Hanny w filmie „Johnny” (2022) otrzymała Złotego Orła, Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej. M. Pakulnis ma na swoim koncie także książkę kucharską pt. „Sceny kuchenne”, napisaną wspólnie z Januszem Mizerą, twórcą wielu konkursów kulinarnych, restauratorem. Wstęp za okazaniem wejściówek (od 06.05.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).

Spotkanie autorskie

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z Magdaleną-Wolińską Riedi - wieloletnią korespondentką Telewizji Polskiej w Rzymie i Watykanie, autorką cieszącej się ogromną popularnością trylogii watykańskiej („Kobieta w Watykanie”, „Zdarzyło się w Watykanie”, „Z Watykanu w świat”), połączone z promocją najnowszej książki „Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta” (premiera: 27 września 2023). Lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Ukończyła italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim, Studia Doktoranckie na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie oraz Akademię Dyplomatyczną Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Warszawie. Tłumaczka Trybunału w Watykanie Roty Rzymskiej i Sygnatury Apostolskiej w Watykanie, gdzie mieszkała przez 16 lat. Realizatorka i współproducentka ponad 20 filmów dokumentalnych i seriali o Watykanie i papiestwie. Wstęp za okazaniem wejściówek (od 06.05.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).

Spotkanie autorskie

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z Robertem Górskim i Moniką Sobień-Górską. Robert Górski – komik, satyryk, artysta kabaretowy, lider i autor większości tekstów Kabaretu Moralnego Niepokoju, scenarzysta, reżyser, odtwórca głównej roli w serialu internetowym „Ucho Prezesa”. Współtworzył z Adamem Małczykiem scenariusze do programu rozrywkowego TVN „Maraton uśmiechu”. Pisał scenariusze m.in. do Mazurskiej Nocy Kabaretowej, kabaretonów Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W latach 2008-2015 organizował Kabaretową Noc Listopadową. Wystąpił w filmach, m.in.: „Baśń o ludziach stąd”, „Złoty środek”, „Słodkie życie”, „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”, „Napis” oraz serialach „Państwo z kartonu” i „Piękni i bezrobotni”. Monika Sobień-Górska – dziennikarka, scenarzystka, autorka książek: „Wybrałem życie”, „Jak zostałem Prezesem” (wspólnie z Robertem Górskim), „Ukrainki. Co myślą o Polakach”, „Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci i pieniądze”, „Jak porzucić miliardera … i przeżyć”, „Imperium Lewandowska”, autorka scenariusza do filmu „Lęk”. Wstęp za okazaniem wejściówek (od 06.05.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).

piątek, 26 kwietnia 2024

Nauka gry w brydża dla seniorów

 25 kwietnia w bibliotece odbyła się kolejna lekcja gry w brydża. Tym razem omówiliśmy odpowiedzi po zgłoszeniu koloru licytowanego wcześniej przez przeciwnika. Następnie przystąpiliśmy do rozegrania meczu brydżowego.



 

czwartek, 25 kwietnia 2024

Dzień Ziemi- zajęcia literacko-plastyczne

     W czwartek spotkałyśmy się z grupą Żabek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego numer 2 w Bydgoszczy. Temat poruszony podczas zajęć dotyczył obchodzonego kilka dni temu Dnia Ziemi. Przedszkolakom przeczytana została książka pt. "Pieski ratują Dzień Ziemi". Wciągająca akcja i pomoc naszej planecie bardzo spodobała się pięciolatkom. Po lekturze dzieci chętnie dyskutowały na temat ochrony naszej planety. Motywem przewodnim części plastycznej było hasło: nie marnuj-wykorzystaj.
Pani Ela wytłumaczyłą  w jaki sposób ze zużytej plastikowej butelki wykonać sympatycznego pająka, który może stać się ulubioną zabawką naszych dzieci.
Pomysł okazał się bardzo trafiony i sprawił gościom dużo radości.
Dziękujemy za spędzenie czasu w bibliotece i zapraszamy na kolejne spotkanie.










Nowości wydawnicze zakupione z darów finansowych od czytelników.

 Zapraszamy do wypożyczenia nowych tytułów zakupionych dzięki hojności naszych czytelników :)



Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

     W środę spotkaliśmy się w skromnym składzie aby podyskutować na temat książki wybranej na DKK. Tym razem omawialiśmy powieść Jennifer Robson pt. "Suknia. Opowieść o królewskim ślubie". Klubowicze zgodnie stwierdzili, że była to przyjemna lektura, pełna tajemnic i sekretów z przeszłości. Poznaliśmy tajniki pracy hafciarek oraz ich życie prywatne na tle wielkiego wydarzenia, którym jest zbliżający się ślub księżniczki Elżbiety. 
Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 29 maja o godzinie 12:00. Omówimy książkę Ali Smith pt. "Jesień".